Wzór na utwór, czyli nauka i muzyka

 

Współczesne, stereotypowe wyobrażenie o kompozytorze albo o muzyku? Artysta z rozwianą grzywą, pracujący tylko w natchnieniu – czyli rzadko. Pomazaniec boży, rozkapryszony i nieobliczalny.

 

Tymczasem prawdziwa rzeczywistość w niczym nie przypomina owego stereotypu. Muzyka od samego początku funkcjonowała w ścisłym związku z nauką. Co więcej, nauka o muzyce od starożytności wchodziła w zakres klasycznego wykształcenia wraz z gramatyką, retoryką, dialektyką, arytmetyką, geometrią i astronomią. Tytułowy „Wzór na utwór” to rzecz jasna tylko pretekst do opowieści o wzajemnych relacjach pomiędzy muzyką i nauką. Ile w muzyce znajdziemy nauki, ścisłych reguł i muzycznej matematyki, a ile twórczej inwencji?

 

Czy maszyna może skomponować genialny utwór?

Czy Einstein był dobrym skrzypkiem i z czym miał problem?

Ile jest matematyki w muzyce czyli o trudnych początkach muzycznej edukacji dzieci (ukazanej z lotu ptaka…)

 

Głównym narratorem filmu jest dyrygent, autor cyklu Speaking concerts, prof. Marcin Sompoliński. Reportersko-fabularna formuła pozwoli mu przenieść się do studia montażowego współczesnego DJ-a, sali koncertowej, klubu techno i…do Wiednia początku ubiegłego stulecia. Poza tym, w nowoczesny sposób, ilustrowany animacjami i fragmentami koncertów, objaśni on reguły kompozycji polifonicznych. To właśnie dzięki polifonii bowiem można świetnie ukazać naukowe podstawy kompozycji muzycznej. O swoim, iście matematycznym podejściu do muzyki opowie nam także jeden z najbardziej znanych i intrygujących twórców muzyki współczesnej, estoński kompozytor Arvo Pärt. Jednak zwieńczeniem filmowych poszukiwań dotyczących związków muzyki i nauki będzie przedstawienie postaci zdobywcy nagrody Nobla i...profesjonalnego fagocisty, prof. Thomasa Südhofa, wykładowcy Uniwersytetu Stanforda w USA. Jak muzyka wpłynęła na jego osiągnięcia w dziedzinie medycyny – o tym dowiecie się (także) z filmu „Wzór na utwór“!  

 

FILM Wzór na utwór, czyli nauka i muzyka jest dostępny po zalogowaniu się na stronie www.fundacjafabrykasztuki.pl w zakładce MULTIMEDIA.

 

 

Loading...